MRP ₹1,31,999
₹1,14,999 (12.9% off)
Usual selling price
₹1,14,999
Same as usual
Buy now at the lowest price
Select at least one
| Processor | CPU | AMD Ryzen 7 7840HS 8C / 16T 8-core/16-thread 16 MB cache Up to 5.1 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4050 6GB 140W Up to 140W TGP 6GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 8GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 64 GB 4800 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 2x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | FineTip Per Key RGB-backlit keyboard |
| Camera | 720P 30fps |
| Audio | Stereo |
| Display | 16-inch FHD+ (16:10) 16:10 IPS 100% sRGB Refresh Rate: 165 Hz Response Time: 3 ms Brightness: 400 nits HDR: Yes, up to 400nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 2x USB Type A 3.2 Gen 2 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports Charging 1x USB Type C 4 1x USB Type A 2.0 1x Card Reader supports MicroSD 1x RJ45 1x HDMI |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.1 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 90 WHrs Up to 10 hours |
| Weight | 2.7 Kgs (5.95 lbs) |
| Dimensions | 2.8 x 36.01 x 27.99 cm |
