MRP ₹2,60,490
₹2,30,690 (11.4% off)
Usual selling price
₹2,30,690
Same as usual
Buy now at the lowest price
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i7-13620H 10C / 16T 10-core/16-thread 24 MB cache Up to 4.9 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4060 8GB 85W Up to 85W TGP 8GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 32GB LPDDR5 on board |
| Storage | 1 TB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Alienware X Series 1-Zone AlienFX keyboard Premium Precision Glass TouchPad with Muti-touch Gesture |
| Camera | FHD IR Windows Hello Compatible |
| Audio | 2x 2W Speaker |
| Display | 14-inch QHD+ (16:10) 16:10 IPS 100% DCI-P3 Refresh Rate: 165 Hz Response Time: 3 ms Brightness: 300 nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 2.1 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports PowerDelivery, DisplayPort 1x USB Type A 3.2 Gen 1 2x USB Type C 4 supports Thunderbolt 4, Power Delivery, DisplayPort 1x Card Reader supports MicroSD |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Intel 6E AX211 + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 80 WHrs Up to 4 hours |
| Weight | 1.91 Kgs (4.21 lbs) |
| Dimensions | 1.45 x 32.11 x 26.04 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
