Out of stock
MRP ₹1,21,998
₹99,990 (18% off)
Usual selling price
₹92,140
7.9% off from usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i7-12700H 14C / 20T 14-core/20-thread 24 MB cache Up to 4.7 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4060 8GB 140W Up to 140W TGP 8GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB DDR4 SO-DIMM Max Capacity: 32 GB 3200 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 2x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Camera | 720p |
| Audio | Dolby Atmos AI noise-canceling technology Hi-Res certification Support Microsoft Cortana near field/Far field Built-in array microphone 2-speaker system |
| Display | 15.6-inch FHD 16:9 IPS Level 100% sRGB Refresh Rate: 144 Hz Brightness: 300 nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 1x HDMI 2.1 1x 3.5mm Combo Jack 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports DisplayPort, Power Delivery, G-Sync 2x USB Type A 3.2 Gen 1 1x RJ45 1x USB Type C 4 supports Thunderbolt 4, DisplayPort |
| Network and Communication | Wi-Fi 6 Dual Band + Bluetooth 5.2 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 90 WHrs Up to 5 hours |
| Weight | 2.2 Kgs (4.85 lbs) |
| Dimensions | 2.49 x 35.4 x 25.1 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
