MRP ₹98,990
₹73,990 (25.3% off)
Usual selling price
₹69,500
6.1% off from usual
Buy now at the lowest price
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i5-13500H 12C / 16T 12-core/16-thread 18 MB cache Up to 4.7 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 2050 4GB |
| Memory | Ram | 16GB DDR4 SO-DIMM Max Capacity: 40 GB 3200 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit chicklet |
| Camera | 720p |
| Audio | SonicMaster Built-in speaker Built-in array microphone with Cortana voice-recognition support |
| Display | 14-inch FHD+ (16:10) 16:10 IPS Level 45% NTSC Refresh Rate: 60 Hz Brightness: 250 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 2.1 1x USB Type C 3.2 Gen 1 supports Power Delivery 2x USB Type A 3.2 Gen 1 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Dual Band + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 50 WHrs Up to 6 hours |
| Weight | 1.4 Kgs (3.09 lbs) |
| Dimensions | 1.89 x 31.71 x 22.25 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
