Out of stock
MRP ₹1,10,990
₹79,990 (27.9% off)
Usual selling price
₹79,990
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i5-13500H 12C / 16T 12-core/16-thread 18 MB cache Up to 4.7 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 3050 4GB 50W Up to 50W TGP 4GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB DDR4 SO-DIMM Max Capacity: 24 GB 3200 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key 1.4mm Key-travel Touchpad |
| Camera | 720p |
| Audio | SonicMaster Built-in speaker Built-in array microphone with Cortana support |
| Display | 16-inch FHD+ (16:10) 16:10 IPS Level 100% sRGB Refresh Rate: 120 Hz Brightness: 300 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x Card Reader supports SD 1x HDMI 2.1 2x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 3.2 Gen 1 supports Power Delivery |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Dual Band + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 50 WHrs Up to 6 hours |
| Weight | 1.8 Kgs (3.97 lbs) |
| Dimensions | 1.89 x 35.86 x 24.91 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
