Out of stock
MRP ₹85,990
₹66,990 (22.1% off)
Usual selling price
₹66,990
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | AMD Ryzen 5 5600H 6-core/12-thread 16 MB cache Up to 4.2 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 3050 4GB 50W Up to 50W TGP 4GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB DDR4 on board |
| Storage | 1 TB SSD 1x 2280 PCIe Gen 3 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit |
| Camera | 1080P FHD |
| Audio | Built-in speaker Built-in array microphone harman/kardon (Mainstream) with Cortana voice-recognition support with Cortana voice-recognition support |
| Display | 15.6-inch FHD 16:9 IPS Level 45% NTSC Refresh Rate: 144 Hz Brightness: 250 nits |
|---|---|
| Network and Communication | Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 50 WHrs Up to 8 hours |
| Weight | 1.8 Kgs (3.97 lbs) |
| Dimensions | 1.99 x 35.98 x 23.43 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
