Out of stock
MRP ₹1,94,990
₹1,32,990 (31.8% off)
Usual selling price
₹1,59,990
20.3% above usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i9-13900H 14C / 20T 14-core/20-thread 24 MB cache Up to 5.4 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4050 6GB 65W Up to 65W TGP 6GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 40 GB 5200 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 2x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key 1.4mm Key-travel Precision Touchpad |
| Camera | 1080p FHD camera With privacy shutter |
| Audio | Smart Amp Technology Built-in array microphone harman/kardon (Mainstream) with Cortana voice-recognition support |
| Display | 16-inch 3.2K 16:10 OLED 100% DCI-P3 Refresh Rate: 120 Hz Response Time: 0.2 ms Brightness: 400 nits HDR: Yes, up to 600 nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports Display Port, Power delivery 2x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 4 supports Thunderbolt 4, Display Port, Power Delivery 1x HDMI 2.1 1x 3.5mm Combo Jack 1x RJ45 1x Card Reader 4 supports MicroSD |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Dual Band + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 96 WHrs Up to 7 hours |
| Weight | 1.9 Kgs (4.19 lbs) |
| Dimensions | 2 x 35.53 x 25.2 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
