Out of stock
MRP ₹2,42,990
₹1,66,164 (31.6% off)
Usual selling price
₹1,66,164
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i5-13500H 12C / 16T 12-core/16-thread 18 MB cache Up to 4.7 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4050 6GB 55W Up to 55W TGP 6GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB LPDDR5 on board |
| Storage | 1 TB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 1.4mm Key-travel |
| Camera | FHD IR Windows Hello Compatible |
| Audio | Smart Amp Technology Built-in speaker Built-in array microphone harman/kardon (Premium) with Cortana voice-recognition support |
| Display | 14.5-inch 2.8K QHD+ (16:10) 16:10 OLED 100% DCI-P3 Refresh Rate: 120 Hz Response Time: 0.2 ms Brightness: 340 nits HDR: Yes, up to 550nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x USB Type A 3.2 Gen 2 2x USB Type C 4 supports Thunderbolt 4, DisplayPort, Power Delivery 1x HDMI 2.1 1x Card Reader Express 7.1 supports MicroSD |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Dual Band + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 76 WHrs Up to 9 hours |
| Weight | 1.75 Kgs (3.86 lbs) |
| Dimensions | 1.96 x 32.35 x 22.47 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
