Out of stock
MRP ₹4,29,519
₹3,66,243 (14.7% off)
Usual selling price
₹3,72,690
1.8% above usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core Ultra 9 185H 16C / 22T 16-core/22-thread 24 MB cache Up to 5.1 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4060 8GB 60W Up to 60W TGP 8GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 32GB LPDDR5X on board |
| Storage | 1 TB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit |
| Camera | FHD IR Windows Hello Compatible |
| Audio | 2x Woofers 2x Tweeters 10W Total |
| Display | 16.3-inch 4K UHD+ (16:10) 16:10 OLED 100% DCI-P3 Refresh Rate: 90 Hz Response Time: 0.2 ms Brightness: 400 nits HDR: Yes, up to 600 nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 3x USB Type C 4 supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4, Power Delivery 1x Card Reader supports MicroSD |
| Network and Communication | Wi-Fi 7 Intel® Killer™ Wi-Fi 7 1750 (BE200) 2x2 + Bluetooth 5.4 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 99.5 WHrs Up to 16.5 hours |
| Weight | 2.2 Kgs (4.85 lbs) |
| Dimensions | 1.87 x 35.82 x 24.01 cm |
| Pre-installed Software | MS Office 2021 |
