Out of stock
MRP ₹3,99,999
₹3,64,289 (8.9% off)
Usual selling price
₹3,79,500
4.2% above usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i9-13900H 14C / 20T 14-core/20-thread 24 MB cache Up to 5.4 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4070 8GB 60W Up to 60W TGP 8GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 32GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 64 GB 4800 MHz RAM |
| Storage | 1 TB SSD 2x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Black Backlit |
| Camera | 720P 30fps IR Windows Hello Compatible |
| Audio | Quad-speaker design with 2.5W x2 woofers and 1.5W x2 tweeters |
| Display | 17-inch 4K UHD+ (16:10) 16:10 IPS 100% sRGB Refresh Rate: 60 Hz Brightness: 500 nits HDR: Yes, up to 500 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 2x USB Type C 4 supports Thunderbolt 4, Power Delivery 1x Card Reader supports SD |
| Network and Communication | Wi-Fi 6 Intel® Killer™ Wi-Fi 6 AX211 + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 97 WHrs Up to 11 hours |
| Weight | 2.44 Kgs (5.38 lbs) |
| Dimensions | 1.95 x 37.45 x 24.81 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
