Out of stock
MRP ₹1,19,990
₹1,00,990 (15.8% off)
Usual selling price
₹1,00,990
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i5-11400H 6-core/12-thread 12 MB cache Up to 4.5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 3060 6GB 105W Up to 105W TGP 6GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB DDR4 SO-DIMM Max Capacity: 64 GB 3200 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 1x 2280 PCIe Gen 3 |
| Keyboard and Touchpad | All-zone of Single Colored Backlit Keyboard with 15 Colors LED Setting |
| Camera | 720p |
| Audio | 2x 2 Watt Speaker Dual-Array Microphone DTS:X® Ultra |
| Display | 15.6-inch FHD 16:9 IPS Level 45% NTSC Refresh Rate: 144 Hz Brightness: 300 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 2x 3.5mm Combo Jack 1x RJ45 1x Card Reader supports SD 1x USB Type A 2.0 1x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports DisplayPort 1.4 1x HDMI 2.0 1x Mini Display Port 1.2 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6 Intel® AX201 + Bluetooth 5.2 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 48.96 WHrs Up to 3 hours |
| Weight | 2.18 Kgs (4.81 lbs) |
| Dimensions | 3.18 x 36.1 x 25.8 cm |
| Pre-installed Software | Office 365 - 1 Year |
