Out of stock
MRP ₹1,06,049
₹86,899 (18.1% off)
Usual selling price
₹86,899
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i7-12700H 14C / 20T 14-core/20-thread 24 MB cache Up to 4.7 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 3050 4GB 95W |
| Memory | Ram | 16GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 64 GB 4800 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 2x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | 4-Zone RGB Gaming Keyboard |
| Camera | 720p |
| Audio | Audio by B&O Dual Speakers HP Audio Boost |
| Display | 16.1-inch FHD 16:9 IPS 45% NTSC Refresh Rate: 144 Hz Brightness: 250 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x Card Reader supports SD 1x RJ45 1x HDMI 2.1 2x USB Type C 3.2 Gen 2 supports Power Delivery, DisplayPort 1.4 3x USB Type A 3.2 Gen 1 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Intel Killer AX411 + Bluetooth 5.2 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 83 WHrs Up to 5.5 hours |
| Weight | 2.35 Kgs (5.18 lbs) |
| Dimensions | 2.3 x 36.9 x 24.8 cm |
