MRP ₹1,76,490
₹1,32,990 (24.6% off)
Usual selling price
₹1,52,990
15% above usual
Buy now at the lowest price
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i7-13700HX 16C / 24T 16-core/24-thread 30 MB cache Up to 5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4060 8GB 140W Up to 140W TGP 8GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 64 GB 4800 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 2x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | 4-zone RGB backlit |
| Camera | 1080P FHD |
| Audio | Audio by Bang & Olufsen DTS:X® Ultra Dual speakers HP Audio Boost |
| Display | 16.1-inch FHD 16:9 IPS 100% sRGB Refresh Rate: 165 Hz Response Time: 7 ms Brightness: 300 nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 2.1 1x RJ45 2x USB Type C 4 Gen 3 supports Thunderbolt 4, Power Delivery, DisplayPort 1.4 2x USB Type A 3.2 Gen 1 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Intel 6E AX211 + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 83 WHrs Up to 6 hours |
| Weight | 2.35 Kgs (5.18 lbs) |
| Dimensions | 2.35 x 36.9 x 25.94 cm |
