Out of stock
MRP ₹2,12,447
0₹1,88,990
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i7-13700HX 16C / 24T 16-core/24-thread 30 MB cache Up to 5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4070 8GB 140W Up to 140W TGP 8GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 64 GB 4800 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 2x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | 4-zone RGB backlit |
| Camera | 720p |
| Audio | Dual Speakers |
| Display | 17.3-inch QHD 16:9 IPS 100% sRGB Refresh Rate: 240 Hz Response Time: 3 ms Brightness: 300 nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 2.1 1x Mini Display Port 3x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 3.1 Gen 2 supports Thunderbolt 3 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Intel AX211 + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 83 WHrs Up to 4.5 hours |
| Weight | 2.8 Kgs (6.17 lbs) |
| Dimensions | 2.7 x 39.71 x 26.2 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
No price history to show
