Out of stock
MRP ₹1,86,592
₹1,65,990 (11% off)
Usual selling price
₹1,65,990
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i7-13700HX 16C / 24T 16-core/24-thread 30 MB cache Up to 5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4050 6GB 130W Up to 130W TGP 6GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 64 GB 4800 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 2x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | 4-zone RGB backlit |
| Camera | 1080P FHD IR Windows Hello Compatible |
| Audio | Audio by Bang & Olufsen DTS:X® Ultra Dual speakers HP Audio Boost |
| Display | 16-inch QHD+ (16:10) 16:10 IPS 100% sRGB Refresh Rate: 240 Hz Response Time: 7 ms Brightness: 400 nits HDR: Yes, up to 400nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 2.1 1x RJ45 2x USB Type C 4 Gen 3 supports Thunderbolt 4, DisplayPort 1.4, Power Delivery 2x USB Type A 3.2 Gen 1 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Intel 6E AX211 + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 97 WHrs Up to 8 hours |
| Weight | 2.09 Kgs (4.61 lbs) |
| Dimensions | 1.99 x 35.65 x 26.9 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
