Out of stock
MRP ₹1,27,080
₹1,04,999 (17.4% off)
Usual selling price
₹1,04,999
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i7-13700H 14C / 20T 14-core/20-thread 24 MB cache Up to 5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4050 6GB 75W Up to 75W TGP 6GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB DDR4 SO-DIMM Max Capacity: 32 GB 3200 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit |
| Camera | 720p |
| Audio | Audio by B&O Dual speakers HP Audio Boost |
| Display | 15.6-inch FHD 16:9 IPS 45% NTSC Refresh Rate: 144 Hz Response Time: 9 ms Brightness: 250 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 2.1 1x RJ45 2x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 3.2 Gen 1 supports DisplayPort 1.4 1x Card Reader supports SD |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Intel 6E AX211 + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 70 WHrs Up to 8 hours |
| Weight | 2.29 Kgs (5.05 lbs) |
| Dimensions | 2.35 x 35.79 x 25.5 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
