Out of stock
MRP ₹1,16,999
₹1,29,990 (-11.1% off)
Usual selling price
₹89,999
30.8% off from usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i5-13500HX 14C / 20T 12-core/16-thread 24 MB cache Up to 4.7 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4050 6GB 120W Up to 120W TGP 6GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 64 GB 4800 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit |
| Camera | 1080P FHD |
| Audio | Audio by Bang & Olufsen Dual speakers HP Audio Boost |
| Display | 16.1-inch FHD 16:9 IPS 100% sRGB Refresh Rate: 165 Hz Response Time: 7 ms Brightness: 300 nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 2.1 1x RJ45 1x USB Type C 3.2 Gen 1 supports Power Delivery, DisplayPort 1.4 3x USB Type A 3.2 Gen 1 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Intel 6E AX211 + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 83 WHrs Up to 6 hours |
| Weight | 2.31 Kgs (5.09 lbs) |
| Dimensions | 2.39 x 36.9 x 25.94 cm |
