MRP ₹99,990
₹53,990 (46% off)
Usual selling price
₹70,990
31.5% above usual
Buy now at the lowest price
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i5-12450H 8C / 12T 8-core/12-thread 12 MB cache Up to 4.4 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 3050 6GB 80W Up to 80W TGP 6GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB LPDDR5X on board |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | 4-Zone RGB Customizable Backlit Keyboard |
| Camera | 2MP FHD |
| Audio | DTS Audio Processing |
| Display | 16-inch FHD+ (16:10) 16:10 IPS 100% sRGB Refresh Rate: 120 Hz Brightness: 300 nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 2.1 1x Card Reader supports SD 1x USB Type A 3.2 Gen 2 1x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 3.2 supports DisplayPort, Power Delivery |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Intel 6E AX211 + Bluetooth 5.2 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 70 WHrs Up to 5 hours |
| Weight | 1.99 Kgs (4.39 lbs) |
| Dimensions | 1.89 x 35.8 x 25.8 cm |
