Out of stock
MRP ₹91,290
₹68,491 (25% off)
Usual selling price
₹70,990
3.6% above usual
Select at least one
| Processor | CPU | AMD Ryzen 5 6600H 6C / 12T 6-core/12-thread 12 MB cache Up to 4.5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 3050 4GB 85W |
| Memory | Ram | 16GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 32 GB 4800 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2242 PCIe Gen 4 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | 4-Zone RGB Backlit |
| Camera | 720p |
| Audio | Stereo speakers 2W x2 Nahimic Audio |
| Display | 15.6-inch FHD 16:9 IPS 45% NTSC Refresh Rate: 120 Hz Brightness: 250 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 2x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports Data Transfer, Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4 1x HDMI 2.0 1x RJ45 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.1 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 60 WHrs Up to 7.8 hours |
| Weight | 2.32 Kgs (5.11 lbs) |
| Dimensions | 2.18 x 35.96 x 26.64 cm |
| Pre-installed Software | Office Home & Student 2021, Alexa, 3 Months - Xbox Game Pass |
