Out of stock
MRP ₹1,95,890
₹1,04,990 (46.4% off)
Usual selling price
₹1,80,990
72.4% above usual
Select at least one
| Processor | CPU | AMD Ryzen 7 5800H 8C / 16T 8-core/16-thread 16 MB cache Up to 4.4 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 3060 6GB 130W Up to 130W TGP 6GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB DDR4 SO-DIMM Max Capacity: 64 GB 3200 MHz RAM |
| Storage | 1 TB SSD 2x 2280 PCIe Gen 3 |
| Keyboard and Touchpad | 4-Zone RGB Backlit English |
| Camera | 720p |
| Audio | Stereo speakers 2W x2 Nahimic Audio |
| Display | 16-inch QHD+ (16:10) 16:10 IPS 100% sRGB Refresh Rate: 165 Hz Brightness: 500 nits HDR: Yes, up to 400nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 4x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports DisplayPort 1.4, Data Transfer 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports Power Delivery, DisplayPort 1.4, Data Transfer 1x HDMI 2.1 1x RJ45 1x 3.5mm Combo Jack |
| Network and Communication | Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.1 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 80 WHrs Up to 8 hours |
| Weight | 2.45 Kgs (5.4 lbs) |
| Dimensions | 2.69 x 35.6 x 26.44 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
