Out of stock
MRP ₹2,44,890
₹1,72,990 (29.4% off)
Usual selling price
₹1,72,990
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i7-13700HX 16C / 24T 16-core/24-thread 30 MB cache Up to 5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4070 8GB 140W Up to 140W TGP 8GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 32GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 64 GB 4800 MHz RAM |
| Storage | 1 TB SSD 2x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | 4-Zone RGB Backlit English |
| Camera | FHD 1080p with E-shutter |
| Audio | Stereo speakers 2W x2 optimized with Nahimic Audio |
| Display | 16-inch QHD+ (16:10) 16:10 IPS 100% sRGB Refresh Rate: 240 Hz Response Time: 3 ms Brightness: 500 nits HDR: Yes, up to 500nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 4x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports DisplayPort 1.4 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports DisplayPort 1.4, Power Delivery 140W 1x RJ45 1x HDMI 2.1 1x 3.5mm Combo Jack |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.1 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 80 WHrs Up to 5.3 hours |
| Weight | 2.55 Kgs (5.62 lbs) |
| Dimensions | 2.68 x 36.34 x 26.04 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
