MRP ₹1,45,401
₹1,28,769 (11.4% off)
Usual selling price
₹1,28,769
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | AMD Ryzen 7 8845HS 8 Cores 8-core/16-thread 16 MB cache Up to 5.1 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4060 8GB 140W Up to 140W TGP 8GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 64 GB 5200 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 2x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | White Backlit Storm Grey - English |
| Camera | FHD with Dual Microphone |
| Audio | 2x2W speakers |
| Display | 16-inch QHD+ (16:10) 16:10 IPS 100% sRGB Refresh Rate: 165 Hz Brightness: 350 nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 2.1 2x USB Type A 3.2 Gen 2 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports DisplayPort 1.4, Data Transfer 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports DisplayPort 1.4, Data Transfer, Power Delivery 140W 1x Card Reader supports SD 1x RJ45 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Wi-Fi 6E 11AX + Bluetooth 5.1 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 80 WHrs Up to 6.2 hours |
| Weight | 2.3 Kgs (5.07 lbs) |
| Dimensions | 2.19 x 35.97 x 26.03 cm |
