MRP ₹85,000
₹62,190 (26.8% off)
Usual selling price
₹61,990
0.3% off from usual
Buy now at the lowest price
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i5-12450HX 8C / 12T 8-core/12-thread 12 MB cache Up to 4.4 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 2050 4GB |
| Memory | Ram | 12GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 32 GB 4800 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 2x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | White Backlit |
| Camera | 720p |
| Audio | 2x 2W Speaker |
| Display | 15.6-inch FHD 16:9 IPS 100% sRGB Refresh Rate: 144 Hz Brightness: 300 nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 3x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports DisplayPort 1.4, Data transfer, Power Delivery 140W 1x HDMI 2.1 1x RJ45 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.2 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 60 WHrs Up to 5.2 hours |
| Weight | 2.38 Kgs (5.25 lbs) |
| Dimensions | 2.39 x 35.99 x 25.87 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021, 3 Months - Xbox Game Pass |
