Out of stock
MRP ₹98,000
₹85,491 (12.8% off)
Usual selling price
₹86,999
1.8% above usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i5-13450HX 10C / 16T 10-core/16-thread 20 MB cache Up to 4.6 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 3050 6GB 95W Up to 95W TGP 6GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 64 GB 5600 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 2x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | 4-Zone RGB |
| Camera | FHD 1080p with E-shutter |
| Audio | 2x 2W Speaker |
| Display | 15.6-inch FHD 16:9 IPS 100% sRGB Refresh Rate: 144 Hz Brightness: 300 nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 3x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports DisplayPort 1.4, Data transfer, Power Delivery 140W 1x HDMI 2.1 1x RJ45 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.1 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 60 WHrs Up to 4.1 hours |
| Weight | 2.38 Kgs (5.25 lbs) |
| Dimensions | 2.39 x 35.99 x 25.87 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
