Out of stock
MRP ₹1,25,890
₹93,991 (25.3% off)
Usual selling price
₹99,990
6.4% above usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core Ultra 5 125H 14-core/18-thread 18 MB cache Up to 4.5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | Intel Arc Xe 7 Cores |
| Memory | Ram | 16GB LPDDR5X on board |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2242 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Buttonless glass-like Mylar® surface multi-touch touchpad |
| Camera | FHD 1080p IR Windows Hello Compatible |
| Audio | Stereo speakers 2W x2 optimized with Dolby Atmos® Smart Amplifier (AMP) |
| Display | 14-inch FHD+ (16:10) 16:10 OLED 100% DCI-P3 Refresh Rate: 60 Hz Response Time: 0.2 ms Brightness: 400 nits HDR: Yes, up to 500 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x USB Type A 3.2 Gen 1 2x USB Type C 4 supports Thunderbolt 4, DisplayPort 2.1, Power Delivery 3.0 1x HDMI 2.1 1x Card Reader supports MicroSD |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 71 WHrs Up to 12.5 hours |
| Weight | 1.49 Kgs (3.28 lbs) |
| Dimensions | 1.66 x 31.77 x 22.21 cm |
| Pre-installed Software | MS Office Home and Student 2021 |
