Out of stock
MRP ₹1,34,990
₹94,990 (29.6% off)
Usual selling price
₹94,990
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | AMD Ryzen 7 7735HS 8 Cores 8-core/16-thread 16 MB cache Up to 4.75 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4060 8GB 105W Up to 105W TGP 8GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 64 GB 4800 MHz RAM |
| Storage | 1 TB SSD 2x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | 4-Zone RGB Gaming Keyboard |
| Camera | 720P 30fps |
| Audio | 2x 2W Speaker |
| Display | 15.6-inch FHD 16:9 IPS Level 56% sRGB Refresh Rate: 144 Hz Response Time: 19 ms Brightness: 250 nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 2.1 1x USB Type C 3.2 Gen 1 supports DisplayPort 2x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type A 2.0 1x RJ45 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 53.5 WHrs Up to 8 hours |
| Weight | 2.25 Kgs (4.96 lbs) |
| Dimensions | 2.49 x 35.9 x 25.9 cm |
