Out of stock
MRP ₹4,47,990
₹3,39,990 (24.1% off)
Usual selling price
₹3,39,990
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i9-13950HX 24C / 32T 24-core/32-thread 36 MB cache Up to 5.5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4070 8GB 90W Up to 90W TGP 8GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 64GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 64 GB 5600 MHz RAM |
| Storage | 2 TB SSD 1x 2280 PCIe Gen 5 |
| Keyboard and Touchpad | Per-Key RGB Keyboard |
| Camera | FHD 1080P IR Windows Hello Compatible |
| Audio | 4x 2W Speaker |
| Display | 17-inch QHD+ (16:10) 16:10 IPS Level 100% DCI-P3 Refresh Rate: 165 Hz Brightness: 300 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x HDMI 2.1 1x Card Reader Express supports SD 2x USB Type C 4 supports Thunderbolt 4 1x USB Type A 3.2 Gen 2 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E Intel® Killer™ + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 90 WHrs Up to 5 hours |
| Weight | 2.49 Kgs (5.49 lbs) |
| Dimensions | 1.9 x 38.2 x 26 cm |
