Out of stock
MRP ₹1,93,990
₹1,60,990 (17% off)
Usual selling price
₹1,71,990
6.8% above usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i7-14700HX 20C / 28T 20-core/28-thread 33 MB cache Up to 5.5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4070 8GB 140W Up to 140W TGP 8GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 32GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 96 GB 5600 MHz RAM |
| Storage | 1 TB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 1x 2280 PCIe Gen 5 |
| Keyboard and Touchpad | 24-Zone RGB Gaming Keyboard |
| Camera | 720p 30fps |
| Audio | 2x 2W Speaker |
| Display | 16-inch QHD+ (16:10) 16:10 IPS Level 100% DCI-P3 Refresh Rate: 240 Hz Response Time: 3 ms Brightness: 300 nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports DisplayPort, Power Delivery 3x USB Type A 3.2 Gen 1 1x HDMI 2.1 1x RJ45 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 90 WHrs Up to 6 hours |
| Weight | 2.5 Kgs (5.51 lbs) |
| Dimensions | 2.79 x 35.9 x 26.64 cm |
