MRP ₹1,11,990
₹89,990 (19.6% off)
Usual selling price
₹89,990
Same as usual
Buy now at the lowest price
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core Ultra 5 125H 14-core/18-thread 18 MB cache Up to 4.5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4050 6GB 45W Up to 45W TGP 6GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 96 GB 5600 MHz RAM |
| Storage | 1 TB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | 4-Zone RGB Gaming Keyboard |
| Camera | 720P 30fps |
| Audio | 2x 2W Speaker |
| Display | 15.6-inch FHD 16:9 IPS Level 45% NTSC Refresh Rate: 144 Hz Brightness: 250 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports DisplayPort 2x USB Type A 3.2 Gen 1 supports DisplayPort 1x HDMI 2.1 1x RJ45 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 53.5 WHrs Up to 5 hours |
| Weight | 1.98 Kgs (4.37 lbs) |
| Dimensions | 2.29 x 35.94 x 25.03 cm |
