Out of stock
MRP ₹1,55,990
₹97,990 (37.2% off)
Usual selling price
₹99,990
2% above usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i7-13620H 10C / 16T 10-core/16-thread 24 MB cache Up to 4.9 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4050 6GB 75W Up to 75W TGP 6GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 64 GB 5200 MHz RAM |
| Storage | 1 TB SSD 2x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | 4-Zone RGB Gaming Keyboard |
| Camera | 720P 30fps |
| Audio | 2x 2W Speaker |
| Display | 17.3-inch FHD 16:9 IPS Level 45% NTSC Refresh Rate: 144 Hz Brightness: 250 nits HDR: 0 |
|---|---|
| I/O Ports | 1x RJ45 1x HDMI 2.1 1x USB Type A 2.0 2x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 3.2 Gen 1 supports Display Port 1x 3.5mm Combo Jack |
| Network and Communication | Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.2 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 53.5 WHrs Up to 2.5 hours |
| Weight | 2.6 Kgs (5.73 lbs) |
| Dimensions | 2.52 x 39.8 x 27.3 cm |
