Out of stock
MRP ₹1,29,990
₹99,990 (23.1% off)
Usual selling price
₹1,15,990
16% above usual
Select at least one
| Processor | CPU | AMD Ryzen 9 8945HS 8C / 16T 16-core/32-thread 16 MB cache Up to 5.2 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4050 6GB 105W Up to 105W TGP 6GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 64 GB 5600 MHz RAM |
| Storage | 1 TB SSD 2x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | 4-Zone RGB Gaming Keyboard |
| Camera | 720P 30fps |
| Audio | 2x 2W Speaker |
| Display | 17.3-inch FHD 16:9 IPS Level 45% NTSC Refresh Rate: 144 Hz Brightness: 250 nits |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x USB Type C 3.2 Gen 1 supports DisplayPort 2x USB Type A 3.2 Gen 1 supports DisplayPort 1x USB Type A 2.0 supports DisplayPort 1x HDMI 2.1 1x RJ45 |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.3 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 53.5 WHrs Up to 6 hours |
| Weight | 2.7 Kgs (5.95 lbs) |
| Dimensions | 2.52 x 39.8 x 27.3 cm |
