Out of stock
MRP ₹2,07,990
₹1,51,990 (26.9% off)
Usual selling price
₹1,29,500
14.8% off from usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i7-13700H 14C / 20T 14-core/20-thread 24 MB cache Up to 5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4070 8GB 140W Up to 140W TGP 8GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 64 GB 5200 MHz RAM |
| Storage | 1 TB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | 4-Zone RGB Gaming Keyboard |
| Camera | 720P 30fps |
| Audio | 2x 2W Speaker |
| Display | 17.3-inch FHD 16:9 IPS Level 45% NTSC Refresh Rate: 144 Hz Brightness: 250 nits HDR: 0 |
|---|---|
| I/O Ports | 1x RJ45 1x HDMI 2.1 1x USB Type A 2.0 2x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 3.2 Gen 1 supports Display Port 1x 3.5mm Combo Jack |
| Network and Communication | Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.2 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 90 WHrs Up to 6 hours |
| Weight | 2.7 Kgs (5.95 lbs) |
| Dimensions | 2.72 x 39.8 x 27.3 cm |
