Out of stock
MRP ₹2,29,990
₹1,37,579 (40.2% off)
Usual selling price
₹1,37,579
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i7-14700HX 20C / 28T 20-core/28-thread 33 MB cache Up to 5.5 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4070 8GB 140W Up to 140W TGP 8GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 32GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 96 GB 5600 MHz RAM |
| Storage | 1 TB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 1x 2280 PCIe Gen 5 |
| Keyboard and Touchpad | Per-Key RGB Gaming Keyboard by SteelSeries |
| Camera | 720P 30fps |
| Audio | 2x 2W Speaker |
| Display | 16-inch QHD+ (16:10) 16:10 IPS Level 100% DCI-P3 Refresh Rate: 240 Hz Response Time: 3 ms Brightness: 500 nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x RJ45 1x HDMI 2.1 1x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type A 3.2 Gen 2 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports DisplayPort 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports DisplayPort, Power Delivery 1x USB Type C 4 supports Thunderbolt 4, Power Delivery, DisplayPort |
| Network and Communication | Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 90 WHrs Up to 5.5 hours |
| Weight | 2.7 Kgs (5.95 lbs) |
| Dimensions | 2.86 x 35.7 x 28.4 cm |
