Out of stock
MRP ₹1,04,999
₹63,300 (39.7% off)
Usual selling price
₹63,300
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | AMD Ryzen 5 7535HS 6 cores 6-core/12-thread 16 MB cache Up to 4.55 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 3050 4GB 95W |
| Memory | Ram | 16GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 32 GB 4800 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 1x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | RGB-backlit keyboard with Numberpad |
| Camera | 720P 30fps |
| Audio | Stereo |
| Display | 15.6-inch FHD 16:9 IPS 45% NTSC Refresh Rate: 144 Hz Brightness: 250 nits HDR: 0 |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 2x USB Type A 3.2 Gen 2 1x USB Type A 3.2 Gen 1 1x USB Type C 1x RJ45 1x HDMI |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.2 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 57 WHrs Up to 6 hours |
| Weight | 2.5 Kgs (5.51 lbs) |
| Dimensions | 2.59 x 36.4 x 27.1 cm |
