Out of stock
MRP ₹1,58,999
₹1,04,550 (34.2% off)
Usual selling price
₹1,04,550
Same as usual
Select at least one
| Processor | CPU | Intel Core i7-13650HX 14C / 20T 14-core/20-thread 24 MB cache Up to 4.9 GHz max boost |
|---|---|
| Graphics | GPU | RTX 4060 8GB 140W Up to 140W TGP 8GB GDDR6 |
| Memory | Ram | 16GB DDR5 SO-DIMM Max Capacity: 32 GB 4800 MHz RAM |
| Storage | 512 GB SSD 2x 2280 PCIe Gen 4 |
| Keyboard and Touchpad | 4-Zone Backlit |
| Camera | 720p |
| Audio | 2 tuned speakers with Dolby Audio |
| Display | 15.6-inch FHD 16:9 IPS 100% sRGB Refresh Rate: 165 Hz Response Time: 3 ms Brightness: 300 nits MUX Switch |
|---|---|
| I/O Ports | 1x 3.5mm Combo Jack 1x RJ45 3x USB Type A 3.2 Gen 1 1x HDMI 2.1 1x USB Type C 3.2 Gen 2 supports DisplayPort |
| Network and Communication | Wi-Fi 6 Intel® Wi-Fi 6 AX201 + Bluetooth 5.2 (*BT version may change with OS upgrades.) |
| Battery | 86 WHrs Up to 6.5 hours |
| Weight | 2.81 Kgs (6.19 lbs) |
| Dimensions | 2.7 x 35.73 x 27.45 cm |
| Pre-installed Software | Office Home and Student 2021 |
